HTC EXODUS TELEFON BLOCKCHAİN DESTEKLİYOR

Kemal CAN
1 min readJan 10, 2018

HTC şirketi Bitcoin’de kullanılan blockchain teknolojisiyle çalışan Exodus adlı yeni telefonu duyurdu. Dubai’nin e-devlette yüzde 50 oranında blockchain’e geçtiği şu günlerde, blockchain destekli mobil uygulamaları çalıştıran telefonlar da piyasaya çıkıyor. Kriptopara cüzdanı olarak kullanılan, hatta Ethereum “node”u olarak çalışan Sikur ve Finney telefonla birlikte HTC Exodus’u da yakından görelim.

NEDEN BLOCKCHAİN?

Bitcoin gibi kriptoparalarda kullanılan blockchain teknolojisi, kişilerin internette kimliğini daha iyi gizleyerek alışveriş yapması ve para göndermesine izin veriyor. Bu sebeple hem merkez bankasının yerine blockchain sistemini koymak isteyen bankalar, hem de kendi milli kriptoparasını çıkarmak isteyen devletler blockchain sistemine geçmek istiyor.

Örneğin bankalar, sahtecilik yapmaya imkan vermeyen şifreli dağıtık blockchain teknolojisini, iki adımlı biyometrik kimlik doğrulamayla birlikte güvenli bankacılık işlemlerinde kullanmayı ve böylece kara para ile daha sıkı mücadele etmeyi planlıyor.

Öte yandan, Bitcoin gibi dağıtık dijital muhasebe defteri kullanan blockchain sistemleri, kriptoparayı dijital altın olarak gören yatırımcılardan büyük rağbet görüyor. Kriptoparanın merkez bankasının yerini alma ihtimali ve dolayısıyla paranın sahipliğinin el değiştirmesi olasılığı (şu anda kriptoparaları devlet değil halk çıkarıyor) kişisel yatırımcıların da büyük ilgisini çekiyor.

Originally published at blog.kemalcan.net on January 10, 2018.

--

--

Kemal CAN

KC Global LLC — USA || Online Business Specialist